Nie żyje „Marzena” i „Marysia” – jedne z ostatnich uczestniczek Powstania Warszawskiego
Czas nie jest łaskawy dla nikogo. Pod koniec stycznia wszystkie media obiegła informacja o śmierci dwóch dzielnych kobiet, które narażały swoje życie, aby pomagać w powstańczej Warszawie. Kim były?
Sanitariuszka „Marysia”
To tak naprawdę Maria Pajzderska, która podczas Powstania Warszawskiego była sanitariuszką w Batalionie NOW-AK „Gustaw Harnaś”. Urodziła się 3 grudnia 1924 roku w Warszawie. Podczas walk w stolicy aktywnie udzielała się w kompanii „Grażyna”, na stanowisku patrolowej patrolu sanitarnego. Aktywnie działała pod konspiracyjnym pseudonimem „111”, a potem „Marysia”.
Zobacz również: Specjalna nobilitacja kobiet walczących w powstańczej Warszawie!
Aktywna działaczka zmarła w wieku 97 lat. Chętnie dzieliła się swoimi wspomnieniami z wojennych czasów. Była aktywną konsultantką przy wielu instalacjach w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wszyscy zapamiętali ją jako ciepłą i przemiłą osobę, która swoją charyzmą i niesamowitym ciepłem zjednywała sobie ludzi bez względu na poglądy.
„Marzena”
Była rówieśniczką „Marysi”. Urodziła się 10 października 1924 roku we Włocławku. Nim wybuchła II Wojna Światowa, uczyła się w Prywatnym Gimnazjum i Liceum im. Leonii Rudzkiej w Warszawie. Potem aktywnie uczęszczała na tajne komplety. Powstanie Warszawskie zastało ją w stolicy, gdzie wstąpiła do Batalionu „Łukasiński”.
W nieludzkich warunkach przedostała się kanałami do Śródmieścia. Gdy powstanie upadło, dostała się do obozu przejściowego w Ożarowie. Potem była przewożona do wielu innych obozów jenieckich, aż w końcu z Oberlangen wyzwoliła ją armia generała Stanisława Maczka.
Szukasz więcej informacji ze stolicy Polski? Wejdź koniecznie na wawa.pl