Pomnik Kobiet Powstania Warszawskiego już odsłonięty!

Pomnik Kobiet Powstania Warszawskiego już odsłonięty!
fot. unsplash.com

Stoi przy placu Krasińskich i ma upamiętniać wszystkie żołnierki, sanitariuszki, łączniczki oraz wszystkie kobiety, które na własnej skórze odczuły koszmar wojny. Pomnik Kobiet Powstania Warszawskiego został odsłonięty w połowie października. Koniecznie musisz go zobaczyć!

Niezwykła rzeźba

Cały pomnik wykonany jest z brązu. Przedstawia on trzy kobiety w różnym wieku, które trzymają się za ręce. Ma to być symbol solidarności i godności wszystkich kobiet. Na dole rzeźby możemy odczytać inskrypcję „Kobietom Powstania Warszawskiego”. Dlaczego właśnie taka inicjatywa? Bo nikt zapewne tak jak one, nie doświadczył trudów życia i codzienności w czasie Powstania.

Zobacz: Życie w Warszawie podczas Powstania

Autorką posągu jest Monika Osiecka. Rzeźbiarka ma na swoim koncie takie prace jak rzeźba na grobie Kory Jackowskiej czy pomnik poświęcony bitwie pod Falaise w Normandii.

Wspólna inicjatywa

Monument powstał dzięki wspólnej pracy Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego i Związku Powstańców Warszawskich. Jego budowę zapowiadano już w ubiegłym roku i na szczęście pandemia nie zahamowała prac. Jednocześnie fundatorem pomnika jest Polski Związek Firm Deweloperskich.

W ten sposób chciano przypomnieć dramat wielu kobiet, matek, babć i córek, które poświęciły swoje życie w imię wolnej Warszawy. Te, które przeżyły, nigdy nie zapomniały o wydarzeniach z tych dwóch letnich miesięcy 1944 roku. To zawsze już rzucało cień na ich tworzony od podstaw, nowy świat.