Ogromne straty Powstania Warszawskiego. Ginęli ludzie, niszczono zabytki!

Ogromne straty Powstania Warszawskiego. Ginęli ludzie, niszczono zabytki!
fot. unsplash.com

Powstanie Warszawskie w świadomości większości Polaków było powstaniem zbrojnym zakończonym klęską. Choć udało się wyprzeć wojska niemieckie ze stolicy, to jednak nie powstrzymało to Armii Czerwonej przed zajęciem całego miasta. Oto, jakie straty poniosła Warszawa podczas Powstania Warszawskiego.

Ogromne straty w ludności

Kiedy po upadku powstania zaczęto masowo szukać martwych ciał, dopiero wtedy okazało się, jak ogromna był skala ludobójstwa. Szacuje się, że najwięcej zostało zabitych cywilów. Którzy zaciekle bronili swojego miejsca zamieszkania. Oddziały niemieckie potrafiły mordować całe dzielnice. Taka sytuacja miała miejsce na Woli, gdzie wymordowano na zasadzie łapanki około 65 tysięcy osób. W podobnym tonie odbyła się łapanka na Ochocie, tam zmarło 10 tysięcy osób. Tak samo funkcjonowało to na Mokotowie i Starym mieście.

Swoje krwawe żniwo zbierały również ataki niemieckie przeprowadzone z powietrza oraz dużego kalibru dział. Były to ciężkie środki ogniowe raniące powstańców ale i bezbronną ludność. Szacuje się, że w wyniku tych działań śmierć straciło ponad 200 000 tysięcy ludzi.

Zginęła elita kulturalna

Nie da się ukryć, że Powstanie Warszawskie pochłonęło również ówczesną elitę świata kulturalnego. Byli to poeci tacy jak Krzysztof Kamil Baczyński czy Tadeusz Gajcy. Ale i malarze, wśród których można wyróżnić Karola Kryńskiego czy Wiktora Mazurkowskiego. Polegli również pisarze, tacy jak Juliusz Kaden-Bandrowski czy Wanda Miłaszewska.