Jak wyglądały miecze podczas Bitwy pod Grunwaldem? Archeolodzy właśnie odnaleźli coś ciekawego!

Jak wyglądały miecze podczas Bitwy pod Grunwaldem? Archeolodzy właśnie odnaleźli coś ciekawego!
fot. unsplash.com

To niesamowite, jaką pracę wykonują historycy i archeolodzy. Na podstawie wiedzy oraz specjalistycznych badań, mogą odtworzyć przeszłość i pokazać ją światu. Czasem jednak przydaje się zwykły łut szczęścia. Dzięki niemu właśnie, światło dzienne ujrzał niezwykły miecz, zapewne z czasów Władysława Jagiełły i historycznej bitwy pod Grunwaldem.

Pomógł wykrywacz metalu

Wszystko zaczęło się od spaceru z wykrywaczem metalu. Pasjonat archeologii i mieszkaniec województwa Warmińsko Mazurskiego, Aleksander Miedwiediew, postanowił sprawdzić swoje przypuszczenia. Jednak to, co odkrył, przeszło jego najśmielsze oczekiwania.

Zobacz również: Co odkryli archeolodzy w kontekście początków Polski?

Znalezisko przedstawiało metalowe pozostałości pochwy od miecza, pasek oraz dwa noże przyczepione do pasa. Jednak największą wartość przedstawiał sam miecz, który w XV wieku musiał kosztować małą fortunę. I chociaż dzisiaj przedstawia się dosyć mizernie, to wiadomo już, że musiał wyglądać wspaniale. Niestety, nie oszczędził go czas.

Dar dla Muzeum

Odnalezione skarby Aleksander Miedwiediew postanowił podarować w ramach darowizny Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. To najlepsze miejsce dla broni z XV wieku i świecie będzie się komponować z innymi znaleziskami. Smaczku dodaje fakt, że niezwykle rzadko trafiają się już takie eksponaty.

Muzealnicy w pierwszej kolejności przekażą dary w ręce specjalistów, którzy poddadzą je czynnościom konserwacyjnym i badaniom. Już teraz podejrzewają, że miecz należał do zamożnego rycerza. Miejsce, gdzie znaleziono te skarby wezmą pod lupę również archeolodzy w kontekście potencjalnych dalszych wykopalisk. Jest bardzo prawdopodobne, że takich eksponatów jest tam więcej. Póki co, czekają jednak na stosowne pozwolenia.

Szukasz więcej informacji z tego regionu? Koniecznie zajrzyj na olsztyninfo.pl

Jeden komentarz o “Jak wyglądały miecze podczas Bitwy pod Grunwaldem? Archeolodzy właśnie odnaleźli coś ciekawego!

Dodaj komentarz