Na warszawskiej Woli zasadzono nowe drzewa upamiętniające powstańców warszawskich!

Na warszawskiej Woli zasadzono nowe drzewa upamiętniające powstańców warszawskich!
fot. unsplash.com

Następne 20 drzew zostało zasadzonych na warszawskiej Woli. W Parku Powstańców Warszawy nowe sadzonki zostały nazwane imionami i nazwiskami osób walczących w Powstaniu Warszawskim. Jedno z nich nosi imię prof. Władysława Bartoszewskiego.

Dlaczego drzewa?

Jak mógł Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, to doskonała metafora pamięci. Roślina taka jak drzewo zapuszcza głęboko korzenie, rozwija się i rośnie. Statystycznie żyją dłużej niż człowiek i trwają przez wiele pokoleń. Aby pamięć o dzielnych obrońcach przerwała długie lata, drzewa doskonale spełnią swoją rolę.

„Korzenie pamięci”

Akcja sadzenia drzew została zainicjowana w 77 rocznicę Powstania Warszawskiego. Pierwszym jego elementem była rejestracja rozmów z rodzinami powstańców. Miało to na zawsze zapisać już wiadomości o poległych w walce. Drugi etap to właśnie akcja sadzenia drzew w Parku Powstańców Warszawy. Warto pamiętać, że akcja jest na bieżąco aktualizowana. Jeżeli jesteś potomkiem powstańca, wypełnij specjalną ankietę na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego. Następnie zostaniesz zaproszony na wywiad, a potem zostanie zasadzone drzewo nazwane imieniem zmarłego.