Jakie przełomowe wynalazki pochodzą z Polski? Zdziwisz się!

Jakie przełomowe wynalazki pochodzą z Polski? Zdziwisz się!
fot. unsplash.com

Patrząc na naukowców i przedsiębiorców którzy wywodzą się z Polski, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że jesteśmy bardzo mądrym narodem. I historia pokazuje na to dowody!

Kamizelka kuloodporna i inne gadżety

Nie każdy wie, że to właśnie Polacy wymyśleli kamizelkę kuloodporną. Chociaż przez dziesięciolecia znacznie zmieniła swój wygląd, to jednak sama koncepcja należy właśnie do naszych krajanów. Do tego właśnie z Polski pochodzi aeroskop, czyli pierwsza na świecie ręczna kamera filmowa. Dzisiaj wydaje się nam to czymś oczywistym, jednak jeszcze kilka dekad temu, to było zupełnie innowacyjne podejście do tematu kręcenia filmów.

Zobacz również: Oto jak wyglądały motocykle podczas II Wojny Światowej!

„Nasi” również wynaleźli zabawkę z dzieciństwa większości dzisiejszych 40-latków. Walkie – Talkie, bo o tym mowa, wynaleźli właśnie naukowcy z Polski. Urządzenie to pomaga nie tylko podczas zabawy, ale przede wszystkim pracy wielu z nas. Do tego grona należy również zaliczyć wykrywacz min. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, jak ważne jest dla bezpieczeństwa to urządzenie.

Konstytucja i restauracja

Zacznijmy od tej pierwszej – Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą zasadniczą regulującą porządek prawny w państwie. Ogłaszając ją, zwolennicy musieli uciec się do wymyślnego fortelu, ale i tak było warto. Z kolei najstarszą restauracją w Europie jest wrocławska Piwnica Świdnicka. Powstała, bagatela, w 1275 roku.