Atrakcje Warszawy – Miejski Ogród Zoologiczny
Warszawa długo czekała na swój ogród zoologiczny. Powstał dopiero uchwałą z dnia 14 czerwca 1927 roku, która nakazywała powstanie zoo na Pradze. Ma burzliwą historię, jak samo miasto, jednak do dzisiaj cieszy się niesłabnącą popularnością nie tylko wśród mieszkańców. Co warto tam zobaczyć?
Trochę historii
W tym właśnie zoo, w 1937 roku na świat przyszło słoniątko, które szybko stało się ulubieńcem zwiedzających. W czasie II Wojny Światowej ze względów bezpieczeństwa musiano odstrzelić groźne drapieżne zwierzęta. Gdy Warszawa skapitulowała, do niemiec wywieziono najcenniejsze zwierzęce okazy. W tym czasie, małżeństwo opiekujące się obiektem, Jan i Antonina Żabińscy, pomagali uciekającym przed hitlerowcami Żydom.
Po wojnie zoo szybko odbudowano tak, że już w 1948 roku zostało znowu otwarte dla zwiedzających. Większość ze 150 zwierząt, jakie można było tam oglądać, stanowiły dary od osób prywatnych. Wraz z upływem lat, ilość mieszkańców zoo zwiększała się, podobnie jak obszar jaki ten obiekt zajmuje. Dzisiaj Ogród wraz z parkiem praskim został wpisany do krajowego rejestru zabytków.
Najważniejsze obiekty
Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc jest słoniarnia, która jest jedną z najnowocześniejszych w Europie. Na powierzchni 6 000 metrów kwadratowych zamieszkują cztery słonie afrykańskie oraz góralki przylądowe. Kolejnym ciekawym miejscem jest ptaszarnia, w której ptaki mają do dyspozycji halę wolnych lotów. Koniecznie trzeba zobaczyć szubaka balijskiego, który wyginął już na wolności. Nie można obojętnie przejść obok gołębiarka kasztanowatego czy korońca plamoczubego.
Dzieci z pewnością zainteresuje żyrafiarnia i małpiarnia. Znajdują się tam pigmejki karłowate, marmozety zwyczajne oraz pawian płaszczowy. Prócz tego dwa samce goryla nizinnego oraz szympansy zwyczajne. Wielbiciele gadów z pewnością zatrzymają się również w herpetarium, gdzie za przeszklonymi ścianami można obserwować krokodyle, żółwie, węże, jaszczurki, warany i inne płazy.