Paryż Północy – czyli Warszawa przed II Wojną Światową
Dwudziestolecie międzywojenne to jeden z najlepszych okresów w historii Stolicy Polski. Ta tętniąca życiem metropolia zachwycała architekturą, życiem kulturalnym oraz splendorem mieszkańców. Oto, czym wyróżniała się przedwojenna Warszawa!
Przepiękne kamienice
W miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się Plac Defilad i Pałac Kultury i Nauki, stało około 180 kamienic z przepięknymi frontami. Efektowne elewacje w duchu secesyjnym, robiły wrażenie zarówno na przyjaznych jak i na mieszkańcach miasta. Każdy budynek był inny i tworzył niesamowity eklektyczny klimat. Niestety po wojnie nie dało się już ich odbudować, ponieważ plac został zaanektowany przez władze na wybudowanie nowego symbolu PZPR – Pałacu Kultury i Nauki.
Zobacz również: Tak się żyło w Stolicy podczas Powstania Warszawskiego!
Synagoga na Tłomackiem
W dwudziestoleciu międzywojennym na miejscu, gdzie obecnie stoi Błękitny Wieżowiec, stała monumentalna synagoga. Została ona założona przez wyznawców judaizmu reformowanego. Idąc w tym duchu, wyznawcy chętnie uczestniczyli w tworzeniu kultury narodowej, nie odcinając się od nikogo. Było to na tyle otwarte, że społeczności chrześcijańskie również składały się na wybudowanie tej synagogi. Podczas wojny miejsce to zostało zdewastowane, a pod koniec, w 1944, z rozkazu Jurgena Stopa, wysadzone w powietrze. Nigdy nie odbudowano już jej w swojej pierwotnej formie.
Szukasz najnowszych informacji z regionu? Zobacz portal warszawski.pl