Dewastacja grobów żołnierzy AK na Białorusi nie przeszła bez echa. Co tam się naprawdę wydarzyło?

Dewastacja grobów żołnierzy AK na Białorusi nie przeszła bez echa. Co tam się naprawdę wydarzyło?
fot. unsplash.com

Raz po raz słyszymy o niszczejących grobach polskich żołnierzy poza granicami naszego kraju. Do kolejnego aktu wandalizmu doszło w Mikuliszkach w obwodzie grodzieńskim na Białorusi. Tam, kwatera żołnierzy AK została dosłownie zrównana z ziemi.

Nie ma już krzyży

Kwatera poległych żołnierzy Armii Krajowej w obwodzie grodzieńskim na Białorusi była jedną z wielu, jakie znajdują się w tym kraju. Jednak nieznani sprawcy dokonali aktu dewastacji, w wyniku której nie pozostał żaden z 22 krzyży pozostawionych w tym miejscu pamięci. Niestety to nie pierwszy taki przypadek, gdy w sposób barbarzyński, oburzający i drastyczny dokonano aktu wandalizmu na polskich miejscach pamięci.

Zobacz również: Polacy stali się piratami na karaibskich morzach. To historia jak z filmu!

Biorąc pod uwagę skalę zniszczeń oraz sposób w jaki to zrobiono, nie można nie mówić o celowym działaniu. Najpierw użyto buldożerów aby zrównać kwatery z ziemią a potem posypano je piaskiem. Tego nie mogły zrobić pojedyncze jednostki, a w działanie musiały być zaangażowane miejscowe władze białoruskie.

Oświadczenie potępiające akty wandalizmu

Na początku lipca Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie oficjalnie potępiające akty wandalizmu oraz apel o zaprzestanie takich działań i ukaranie sprawców. Na dywanik został również wezwany charge d’affaires Białorusi, na którego ręce złożono ostry protest ze strony polskiej.

Szukasz więcej informacji o żołnierzach Armii Krajowej? Zobacz portal zolnierzewykleci.pl