Fortece z czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Czy znasz je wszystkie?

Fortece z czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Czy znasz je wszystkie?
fot. unsplash.com

Sytuacja polityczna na świecie nie pozwala na zobaczenie wszystkich tych zamków w nadchodzące wakacje. Miejmy nadzieję, że wszystko się uspokoi i już niebawem będzie można wybrać się tam na wycieczki. A jest co oglądać, bo zamki Rzeczypospolitej Obojga Narodów robią fenomenalne wrażenie!

Chocim z widokiem na Dniestr

Aby zobaczyć większość z tych zamków, trzeba pojechać na Ukrainę. Twierdzą Chocim usytuowana jest na wysokim i stromym brzegu Dniestru. Jego budowę rozpoczęto w XIV wieku i najpierw był po prostu drewnianym gmaszyskiem. Jednak w miarę upływu lat i wzrostu znaczenia tego zamku, przystąpiono do sukcesywnej rozbudowy.

Zobacz również: Jak naprawdę wyglądała polska Husaria? Daleko im do obrazów Kossaka!

To tu właśnie starły się ze sobą wojska polsko- litewskie i tureckie. Na szczęście wojska Rzeczypospolitej Obojga Narodów zwyciężyły. Bitwę tą możemy również znać z kart powieści Henryka Sienkiewicza.

Mir – najważniejszy zabytek na Białorusi

Zamek Mir został zbudowany na przełomie XV i XVI wieku. Na początku władzę nad nim obejmowali Radziwiłłowie, jednak potem przeszedł w ręce Światopełk – Mirskich. Sama budowla ma formę czworoboku z pięknymi basztami i ziemnymi bastionami nad brzegiem rzeki Miranki. Podczas II Wojny Światowej hitlerowcy zrobili z tego miejsca więzienie. W latach 80-tych XX wieku rozpoczęto prace renowacyjne. Dzięki temu dzisiaj to jeden z najpopularniejszych miejsc na Białorusi.

Szukasz więcej informacji historycznych? Zobacz portal zolnierzewykleci.pl