Gadżety z motywem Powstania Warszawskiego. Czy to dobry pomysł?

Gadżety z motywem Powstania Warszawskiego. Czy to dobry pomysł?
fot. unsplash.com

Powstanie Warszawskie wśród historyków wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Gdy otworzono w Warszawie Muzeum poświęcone temu wydarzeniu, pojawiły się też różnego rodzaju gadżety. A wraz z nimi pytanie – czy to tak wypada?

Krwawy zapis w historii Polski

Jak zwykle, w tak drażniącej kwestii zdania są podzielone. Część historyków i działaczy społecznych jest zdecydowanie przeciw. Mówiąc wprost, uważają, że tak traumatyczne wydarzenia nie powinny być sprowadzane do napisów na kubkach lub koszulkach z nadrukami. Czym innym są książki i albumy poświęcone Powstaniu Warszawskiemu, a zupełnie czym innym wywodzące się z popkultury, komiksy, figurki, gry i inne dodatki. Nie można na lekko traktować bohaterskiej walki i śmierci, która pochłonęła tysiące istnień. 

Z drugiej jednak strony

Świat idzie do przodu, a wraz z nim zmieniają się gusta. Jeżeli historię o Powstaniu Warszawskim nie dostosujemy do współczesnych potrzeb, powoli będzie odchodziła w niepamięć. Dlatego tak ważne jest, aby to co wydarzyło się podczas Powstania, docierało również do młodych pokoleń. Środkiem przekazu nie będą książki, a raczej komiksy. Więcej o II Wojnie Światowej młodzi ludzie dowiadują się z różnego rodzaju gier niż z lekcji historii. Przed tymi zmianami niestety nie uciekniemy. 

Zachować właściwy balans

Jedynym wyjściem z tej kłopotliwej sytuacji jest zachowanie balansu. Większość z odwiedzających Muzeum Powstania Warszawskiego, będzie chciało kupić sobie coś na pamiątkę. Nie każdego będą ciekawić książki czy albumy. Ludzie chętniej sięgają po kubki, breloczki albo tez koszulki. Najważniejsze jednak, aby zachować właściwy balans i dobry smak w doborze grafiki i tekstów. Tak, aby nikt nie poczuł się urażony. Tylko czy to jest w ogóle możliwe?