Atrakcje Warszawy – Pałac Kultury i Nauki
Jeden z najważniejszych budynków dzisiejszej Warszawy, znajdujący się w śródmieściu, przy placu Defilad, to wizytówka tego miasta. Z założenia miał być najwyższym budynkiem w okolicy. I w czasach jego budowy tak właśnie było. Jaka jest jego historia?
Legenda głosi
Że Stalin zapytał ówczesne władze Warszawy, co będzie dla nich lepsze: metro, czy największy budynek w mieście. Wybrano to drugie i 1952 roku radziecki architekt, Lew Rudniew, dał zielone światło na budowę najwyższego obiektu w Warszawie – Pałacu Kultury i Nauki. Miał to być dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego.
Ponoć, gdy zastanawiano się nad jego wysokością, w miejscu gdzie dzisiaj wznosi się budynek, w niebo wzniósł się balon. Wysokość 100 metrów nie satysfakcjonowała nikogo z rządzących, zwyczajnie mieli ochotę na więcej. W końcu wieża główna została ustalona na 120 m, wieżyczka na 160 a iglica kończyła się na 230 m. iJego budowę ukończono w niespełna 3 lata.
PKiN obecnie
Dzisiaj to obiekt wpisany do rejestru zabytków, jako jedyny przykład architektury realizmu socjalistycznego w stolicy. Nie cichną jednak głosy, aby miejsce to zrównać z ziemią i tym samym usunąć z Warszawy pamiątkę po radzieckiej okupacji. Póki co, ten wysoki na 42 piętra obiekt mieści w sobie 3288 pomieszczeń. Ich całkowita powierzchnia to 123 084 metry kwadratowe.
W obiekcie znajdują się różnego rodzaju instytucje kulturalne i cztery teatry. To również siedziba Rady m.st. Warszawy, obradującej w imponującej Sali Warszawskiej. Można tam również odwiedzić dwa muzea – Narodowe Muzeum Techniki oraz Muzeum Ewolucji PAN. Bardzo często organizowane są tam również targi i wystawy, min. Międzynarodowe Targi Książki czy targi Komputer Expo. Na uwagę zasługuje również Pałac Młodzieży z basenem, oraz nieczynna od 2014 roku Sala Kongresowa.
Mimo burzliwej historii ten budynek na stałe wpisał się już w codzienność mieszkańców Warszawy. Jeżeli będziesz w tym mieście, koniecznie musisz go odwiedzić!