Degradacja wartości i redukcja osobowości pod wpływem wojny w opowiadaniu T. Borowkiego „Pożegnanie z Marią”.
ŻYCIE W OKUPOWANEJ WARSZAWIE. A więc co warto wiedzieć na temat tego opowiadania? Sprawdźmy to!
1. Pożegnanie z Marią – podstawowe informacje
Głównym bohaterem i narratorem opowiadania jest Tadeusz – poeta, student, pracownik składu budowlanego. Prowadzi niejako podwójne życie – pisze, studiuje, rozmawia o sztuce, życiu, kocha Marię, a jednocześnie pracuje w składzie budowlanym, handluje z Niemcami, pomaga kierownikowi w prowadzeniu nielegalnych interesów. W nocy w budynkach składu trwa wesele, o okupacji przypomina jedynie młoda Żydówka – uciekinierka ze szpitala. Rano wszyscy się rozchodzą, Maria, narzeczona Tadeusza, zajmuje się rozprowadzaniem samogonu. W składzie budowlanym pojawia się Doktorowa, stara Żydówka, która wykupiła się z getta. Gdy jednak dowiaduje się, że jej córka nie będzie mogła opuścić obozu, wraca do getta. Wieczorem Tadeusz dowiaduję się, że Maria została aresztowana w ulicznej łapance. Trafiła do obozu, „a ciało jej zapewne przerobiono na mydło”.
2. Życie w okupowanej Warszawie
Bohaterami opowiadania są warszawiacy, w większości młodzi ludzie, przedstawiciele pokolenia Kolumbów, ale wbrew utartej opinii nie walczą oni z okupantem, lecz starają się przeżyć.
Okupacyjna rzeczywistość: – godzina policyjna, łapanki – wprowadzają niepewność, niszczą poczucie bezpieczeństwa, wystarczy znaleźć się w nieodpowiednim miejscu i nieodpowiednim czasie, by trafić do obozu- tak zostaje aresztowana Marią, – brak jedzenia, kartki, brak podstawowych produktów – prowokują do korupcji, – ekstreminacja Żydów – likwidacja getta warszawskiego; więcej o okupacyjnej rzeczywistości można także dowiedzieć się w artykule na portalu www.eursynow.pl.
Życie w okupacyjnej rzeczywistości: – Tadeusz pracuje w składzie budowlanym, prowadzi nielegalne interesy, handluje z Niemcami, produkuje wraz z Marią bimber, – kierownik współpracuje z Niemcami, sprowadza nielegalne towary, oszukuje wspólnika, zarabia na pomocy Żydom, – sklepikarz oszukuje klientów – nie doważa towarów, chleb kroi na nierówne części, zarabia na wyszukiwaniu mieszkań dla ukrywających się Żydów.
Ucieczka od okupacyjnej rzeczywistości: – miłość, – rozmowy o literaturze, historii, filozofii, – alkohol, – tajne nauczanie, konspiracja. Stosunki międzyludzkie ulegają reifikacji, człowiek dla człowieka staje się przedmiotem, towarem. Kupić i sprzedać wszystko – nawet życie. Pojęcia etyczne stają się względne.