Czy Powstanie Warszawskie miało pozytywne strony? Historycy co do tego są zgodni!
Powstanie warszawskie było jednym z największych zbrojnych wystąpień Polskiego Państwa Podziemnego podczas okupacji niemieckiej. Bohaterska postawa żołnierzy Armii Krajowej wiele razy zadziwiała odwagą i brawurą. Mimo to powstanie upadło i zakończyło się klęską. Czy były jakieś pozytywne strony?
Część znawców bezlitosna
Historycy nie mają wątpliwości co do faktu, że politycznie powstanie nic wielkiego nie ugrało. Głównym celem było utworzenie suwerennych władz polskich na tyle silnych, aby mogły wystąpić przeciw Armii Czerwonej. Jednak Józef Stalin nie miał przed sobą żadnego reprezentanta narodu polskiego. Upadł też mit mówiący o ogromnym potencjale Polskiego Państwa Podziemnego oraz Delegatury Rządu na Kraj i samej Armii Krajowej.
Pozytywne strony powstania
Z jednej strony pokazało, jak mocno polskie społeczeństwo potrafi się zorganizować i przeciwstawić wrogowi. Był to niesamowity upór, który jest dowodem na odwagę oraz bohaterstwo w walce o wyzwolenie. Kiedy rozpoczęło się Powstanie Warszawskie, większość skłóconych ze sobą organizacji podziemnych zaczęła współpracować, co było ewenementem. Spory polityczne poszły w kąt, gdy doszło do faktycznej walki o niepodległość.
Po upadku powstania niestety te niesnaski ponownie wróciły na pierwszy plan powodując, że jakikolwiek opór polityczny był nie do wykonania. Armia Krajowa zeszła do podziemia a władzę w Polsce przejęły rządu komunistyczne. Wszystko, co starali wywalczyć powstańcy, zostało przekreślone.