Złoty Krzyż Zasługi dla kpt. Zofii Piec ps. Kwiatek

Złoty Krzyż Zasługi dla kpt. Zofii Piec ps. Kwiatek
fot. unsplash.com

Na początku lipca, mieszkanka Sławna, kpt. Zofia Piec ps Kwiatek została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Wicewojewoda zachodniopomorski, Mateusz Wagemann, osobiście wręczył ten medal.

Dla weteranki walk o niepodległość RP

Zofia Piec ps. Kwiatek, jest weteranem walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. W latach 1939- 1940 swoją nieustraszoną działalnością, pomagała stacjonującym w Skłonach oddziałom wojsk majora Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal”. W kwietniu 1940 roku, na własne oczy widziała masakrę dokonaną przez Niemców na 220 Polakach w Skłobach. Wtedy to zamordowano również ojca Zofii Piec, Karola Głowackiego.

Zobacz również: Ślepy Antek było postrachem niemieckich okupantów. Oto, czym była akcja Bollwerk!

W latach 1943- 1945 Zofia Piec działała czynnie w Armii Krajowej. To wtedy właśnie nadano jej pseudonim „Kwiatek”. Do głównych jej zadań należało opatrywanie rannych, kolportowanie prasy podziemnej oraz łączność z magazynowaniem broni. Po wojnie mimo kiepskiej kondycji finansowej i rodzinnej, wysyła paczki żywnościowe żołnierzom podziemia niepodległościowego. W 2018 roku awansowano ją na stopień kapitana. Dzisiaj mieszka w Sławnie i jest członkiem zarządu koła miejsko- gminnego Związku Kombatantów w Sławnie.

Więcej ciekawostek historycznych znajdziesz na portalu ehistoria.pl